www.turkiyespot.com web sayfası kontrol panelleleri yardımlaşma forumları Forum Ana Sayfa www.turkiyespot.com web sayfası kontrol panelleleri yardımlaşma forumları
ucuz hosting domain kontrol panelleri yardımlaşma forumları

SSSSSS   AramaArama   Üye ListesiÜye Listesi   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   KayıtKayıt 
 ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapınÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için giriş yapın   GirişGiriş 

Mc. Donalds Gibisi Yok! (!)

Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    www.turkiyespot.com web sayfası kontrol panelleleri yardımlaşma forumları Forum Ana Sayfa -> KONUK YAZILAR
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
M.F.E.

MesajTarih: Prş Hzr 26, 2008 7:55 pm    Mesaj konusu: Mc. Donalds Gibisi Yok! (!) Alıntıyla Cevap Gönder

MC DONALDS GİBİSİ YOK!

Bugün, Tunalı'da yalnız başıma yürüyordum. Tam Mc Donalds'ın önünden geçerken, hani hep oralarda bir şeyler satan çocuklar vardır ya, onlardan biri yanıma yaklaştı. "Abla ya bana 500,000 TL verirsen eğer bir hamburger alacağım" dedi. Bu aramızda geçen tek cümleydi, ne bir yalvarma, ne bir temas... Hali ve tavrındaki bir şey beni ikna etmişti. Yalnızca, o parayı yiyeceğe harcadığından emin olmak istedim. Ben de, "Tamam, gel seninle beraber Mc Donalds'a girelim. Ne istiyorsan alalım" dedim. Gözlerinde çok tatlı bir ışık belirdi. Bunu görmek bile, inanın, ona ısınmam için yeterli oldu!

Ve biz Mc Donalds'a girdik. İstediklerini aldık, çok sevinçliydi. Özellikle, patates kızartması istiyordu. "Abla ben mayonez severim patatesle, mayonez de koysunlar yanına, olur mu?" dedi. Tepsinin hazırlanmasını, sabırsızlanmakla beraber, bekledi (illaki mayonez de aldık patatesin yanına). Ben kasanın önünde işlerimi bitirmeye çalışırken, çocuk da tepsiyi kaptığı gibi merdivenlerden yukarıya çıktı. Ben işlerimi bitirmiş, tam onu aranıyordum ki, bir kalabalık gözüme ilişti. 2-3 kişi ayakta duruyordu, bir masanın etrafında toplanmışlardı. Kala-balıkla aramızda 3 masa kadar vardı. Birden kalabalık aralandı, görevli bayanın "Burada yiyemezsin. Nereden buldun bu tepsiyi? Senin tepsin mi? Kim? Göster!" sorularını bulunduğum yerde duydum.

Bir de baktım ki, kalabalıkla çevrelenmiş masada, az önce elindeki tepsiyle gözleri ışıl ışıl merdivenleri çıkarken bıraktığım çocuk oturuyor. "Bir sorun mu var?" dedim. Görevli bayan, "Bu çocuğu tanıyor musunuz?" dedi. "Evet" dedim, sorunu anlamaya çalışarak. "Çocuğun buradan kalkması gerek. Burada yiyemez. Müşteriler rahatsız oluyor. Siz de yanında oturursanız, ancak, burada kalabilir." dedi, bizimkini göstererek. Garibim, zaten, saklanırcasına, en köşedeki masaya, insanlara da arkasını dönerek oturmuş. Salondaki çevre masalar, görevli ve çocuk benim ne diyeceğimi bekliyordu. "Zaten beraber oturacağız" dedim. Rahat bir nefes aldı, Serkan (adını öğrenmeye, yanına oturduktan sonra fırsatım oldu ancak). Başladı yemeğine...

Sadece ve sadece mayonezi, patatesi, hamburgeri vs. olduğu için gözleri ışıl ışıl olmuş, hiç kimseyi rahatsız etmeyecek şekilde arkasını dönmüş, en köşedeki masaya "ilişmiş" bir çocuğa bu muamele bana inanılmaz geldi. Yemek sırasınca, onu daha fazla üzmemek için, görevlilere bir şey söylemedim. Gerçi, iyi ki, Serkan arkasını dönmüştü salona. Diyebilirim ki, salonda bulunanların çoğu, bizimle gayet ilgiliydi, bakışlar üzerimizdeydi. Yemekte sohbet ederken, bir ara, bakışların etkisiyle olsa gerek, Serkan'a "Sen utanılacak bir şey yapmadın, sadece bana bir soru sordun ve olumlu bir cevap aldığın için yemek yiyorsun. İnsanların sana böyle davranmalarına izin verme, başın hep yukarıda olsun." dedim. Gülümsedi bana, "Di mi, abla?" dedi.

Yemek bitince, hemen kalktı koşarcasına. Sanki, buradakileri yeterince rahatsız etmiş de hemen gitmeliymiş gibi... Ben biraz geride durdum, görevli bayanla konuşmak istiyordum. Bayan beni görünce, gözlerini kaçırdı. "O bir İNSAN. Nasıl söyleyebildiniz onları yüzüne? Sadece yemek yiyecekti... O da bir müşteri bu müessese için. Kimseyi rahatsız etmemişti de üstelik." diyebildim. Eminim, görevli, "Müşteriler rahatsız oluyor. Yanlarında biri olmadıkça, yalnız başlarına yemek yemelerine izin vermiyoruz.", derken haklı olduğu taraflar da vardır, ama, ben ikna olmadım. Sadece Mc Donalds'daki görevli değil, orada yemek yiyenler de, rahatsız edici bakışlarıyla (evet, biz onları değil, ama, onlar bizi rahatsız ettiler!), beni şaşırttı. Şaşırmak yerine kelime bulamıyorum...

Yardım edin lütfen anlamama... "Tunalı"da yemek yerken sadece, "alımlı" bayanları ve "hoş" beyleri mi görmek istiyoruz yanımızda? Peki, açlığı, yoksulluğu, sokak çocuklarını düşünmedikçe, yok saydıkça, onlar yok oluyor mu? Bu kadar bencil miyiz? Korktuğumuz nedir? Nasıl bu kadar vurdumduymaz olabiliyoruz insanlara; yüzlerine "Git buradan!" diyecek kadar? Hayatta buna benzer yasadığımız olaylardan ders alıyoruz diye düşünmüştüm oysa, unuttuğumuz insanlığa dair... Hani hatırlarsınız, yine bir çocukcağızı, bulduğu mazeretler eşliğinde, buzluğa kapatma hakkını kendinde görmüştü dükkan sahibi de, günlerce medyanın gündeminde kalmıştı olay!?

Evet, bizler, hayatımızda bu gibi insancıl olmayan pek çok olayla karşılaşıyoruz, daha da, ömrümüz oldukça, karşılaşacağız... Edindiğimiz hayat tecrübesiyle beraber, bu tip olaylara daha yerinde tepkiler göstermeyi, daha verimli çözümler üretmeyi başarabilecek miyiz bilemiyorum, ama, şundan eminim: Mc Donalds gibisi yok!
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder E-posta gönder Yazarın web sitesini ziyaret et MSN Messenger
www.turkiyespot.com ucuz hosting
www.turkiyespot.com ucuz hosting

MesajTarih: Prş Hzr 26, 2008 7:55 pm    Mesaj konusu: Advertisement Links

www.turkiyespot.com iyi Hosting vps vds radyo iyi reseller, kaliteli hosting, kaliteli host, kaliteli vps, iyi vps

Başa dön
Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    www.turkiyespot.com web sayfası kontrol panelleleri yardımlaşma forumları Forum Ana Sayfa -> KONUK YAZILAR Tüm zamanlar GMT +2 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız